Za hrabětem Chotkem (a tak trochu Viktorem Cibichem)
Zámek Velké Březno, zámecká zahrada s Březňákem
Garantka: Mgr. Marcela Zemanová, Ph.D., katedra historie FF UJEP a SOkA Děčín
Termín: čtvrtek 22. 9., odjezd z kampusu UJEP v 15.00 hod., návrat do kampusu UJEP cca v 18.00 hod. se zastávkou u Hlavního nádraží v Ústí nad Labem.
You have to be logged in to apply for the training program
Please sign into your profile and visit thist page again
Zámek Velké Březno je spojen zejména s osobností nejvyššího purkrabího Českého království Karla Chotka (1783–1868), který jej nechal vystavět v letech 1842 až 1845 jako letní sídlo a zároveň centrum svého nově zakoupeného panství. Zámek se Chotkovi stal domovem po jeho penzionování. Přestože se ve Velkém Březně nacházel malý zámeček (tzv. starý zámek – dnes Domov pro seniory), rozhodl se Chotek pro novostavbu. Tzv. nový zámek byl vystavěn v letech 1842—1844 podle projektu vídeňského architekta Ludwiga von Foerstera, žáka Pietra Nobileho a připomínal spíše empírovou vilu. Dnešní novorenesanční podobu zámek získal až při velké přestavbě v roce 1885, kterou nechal Chotkův vnuk, Karel Maria Chotek, provést dle návrhu drážďanského architekta Ernsta Fleischera. K zámku přiléhá pětihektarový anglický park a malý parčík francouzského typu, jejichž dnešní podoba vychází z počátku 20. století.
Zámek Velké Březno připomíná nejen významnou postavu českých dějin 1. poloviny 19. století, ale rovněž životní styl úřednické šlechty na venkovském sídle v době doznívajícího biedermeieru. V expozici jsou přiblíženy osudy dalších velkobřezenských Chotků, mezi nimiž vyniká kupř. Žofie Chotková, manželka následníka trůnu Ferdinanda d´Este. V blízkém Valtířově kromě kostela sv. Václava, jenž je jedním z příkladů tzv. saské renesance, se nachází cihlová novogotická hrobka velkobřezenských Chotků, vystavěná v roce 1869 dle návrhu Františka Schmoranze.